W uprawie jabłoni kwitnienie drzew i okres okołokwitnieniowy to czas bardzo newralgiczny. Już wtedy bowiem rozpoczyna się kształtowanie jakości i wielkości plonu.
Na proces kwitnienia i zawiązywania owoców ogromny wpływ mają warunki atmosferyczne, które niestety nie zawsze są sprzyjające dla oblotu owadów zapylających, zapylenia roślin, a co z tym związane także dla zapłodnienia i zawiązywania owoców. Warto więc zadbać o jak najlepszą kondycję roślin, po to aby zminimalizować negatywny wpływ warunków pogodowych i innych czynników zewnętrznych (np. szkodniki, patogeny) na wielkość i jakość potencjalnego plonu.
Jak to zrobić?
Niezwykle istotnym elementem dobrej zdrowotności roślin jest ich prawidłowe zaopatrzenie w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych i reakcji biochemicznych zachodzących w tkankach i komórkach. I tak, np. aż przez kilkanaście dni po kwitnieniu mają miejsce intensywne podziały komórkowe, wykształcają się zawiązki owoców. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednich składników pokarmowych, takich jak bor (uczestniczy w procesie różnicowana się komórek) lub fosfor (jest nośnikiem energii niezbędnej w przebiegu procesu podziałów komórkowych). Warto też pamiętać, że w fazie rozwoju zawiązków kształtowana jest także jakość owoców. Lepiej odżywione zawiązki to w przyszłości zdrowe, dobrze przechowujące się owoce. Niebagatelne znaczenie w tym procesie ma wapń.
Na rynku jest wiele nawozów, które stosowane w postaci oprysków po kwitnieniu, dostarczają roślinom niezbędnych składników pokarmowych. Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze produktu? Podstawowe znaczenie ma dla sadownika skład nawozu. Ważne, aby:
- zawierał kompozycję niezbędnych składników pokarmowych, na które rośliny wykazują zapotrzebowanie po kwitnieniu (bor, fosfor, wapń, magnez, azot, cynk);
- wyróżniał się skutecznością, a składniki pokarmowe były łatwo przyswajane przez rośliny;
- odznaczał się równomiernym i długotrwałym działaniem;
- dobrze przylegał do organów roślinnych po jego naniesieniu i był trudno zmywalny przez deszcz.
Moc wigoru aż do zbioru
Sadownicy z wielu regionów kraju zapewne doskonale pamiętają takie sezony, kiedy to późnomajowe przymrozki stały się główną przyczyną strat ich plonów. Spadek temperatur poniżej zera, który wówczas wystąpił już po kwitnieniu, nieodwracalnie uszkodził zawiązki. W obecnym sezonie majowe prognozy długoterminowe nie przewidują już znacznych spadków temperatury ale wiemy jak to z prognozami długoterminowymi bywa. Poza tym kwietniowe przymrozki spowodowały znaczne deformacje liści przykwiatowych i zmniejszenie ich powierzchni, a to one są w maju najbardziej istotne w żywieniu wzrastających zawiązków. I to nie tylko jeśli chodzi o produkcję potrzebnych im asymilatów ale również zaopatrzenie w wapń. Rozwiązaniem, które pozwoli zwiększyć tolerancję na stresy, a także wzmocnić zawiązki i przyspieszyć ich rozwój, jest YaraVita FRUTREL. To nawóz dolistny, stosowany zaraz po kwitnieniu (lub do kilkunastu dni po nim), który wpływa również na poprawę jędrności i trwałości pozbiorczej jabłek.
Jego unikalna kompozycja składników, zawierająca między innymi azot, fosfor, wapń, magnez oraz bor, to zestawienie idealnie dobrane z myślą o okresie po kwitnieniu. Jeden zabieg gwarantuje długie odżywianie sadu. Uzyskujemy je dzięki jednej z najważniejszych cech produktu, jaką jest równomierność oddawania składników pokarmowych po naniesieniu na rośliny.
Jak dokładnie działa YaraVita FRUTREL? Przeczytajcie więcej o zaletach nawozu, o optymalnych terminach jego stosowania i dawkach aplikacji oraz w jakich punktach handlowych produkt jest dostępny w tym sezonie. Szczegóły na: https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/wydarzenia-i-aktualnosci/aktualnosci/frutrel-w-jabloni/